İletişim Formu


Savaş Ve Kadın

Başlıktaki iki kelime, ne kadar zıt çağrışımlı iki kelime değil mi ? Savaş; kan demek, ölüm demek, yok oluş demek, yıkmak ve yok etmek demekken kadın; yar demek, zariflik demek, yaşama tutunma, sevgi, merhamet, hayat , yuva ve en sonunda ana demek.

 Savaş Ve Kadın

Ne yazıktır ki şu  an Suriye ‘deki   savaş  ile  kadınlar  ve  çocuklar  ciddi bir  sıkıntı  içinde. Çekilen çilelerin türü ve çeşidi insanlık sınırlarını zorlayan seviyede. Tüm bu dramın içinde, zihinlerinize bir acı portreyi çizmek istiyorum.

Size bir Suriye’li kadının dramını anlatacağım. Suriyeli Meryem’in eşi bombalı bir  eylemde  bacaklarını  kaybediyor.  6 ay yaşam mücadelesi içinde,  3 çocuğu ve  eşiyle  yıkık bir evin duvarına sıkışmış yaşam mücadelesini veren kadın, eşini   enfeksiyon   sonucu tedavi olamamaktan kaybediyor.  Yokluğun soğuk yüzü ile  3 çocuğunun  aç  ve   yetim  gözlerini   Türkiye   hududuna  çevirerek,  sınırdan  mayınların  arasından  Kilis’e  geliyorlar. Yollarda geçen macera ve eziyeti siz tahmin ediniz. Çocuklarından büyük oğlu Abdullah muhaliflere katılıp savaşı  ve  intikamı  seçiyor. İki yaşındaki  Ayşe  ve  on iki yaşındaki  Zeynep  ile akrabalarını arıyorlar. İki gün parklarda yatıp, aş evlerinde yemek yiyorlar. İnsani yardım kuruluşları ve halkın yardımları ile ayakta kalıyorlar. Bu kadını  son gören onlara üşüyen elleri ısınsın diyerek  paltosunu veren, anneannem oluyor. Son sahneyi, tasvir edercesine anlatır görenler. Zeynep’ in elleri kirli ve benzi solmuş Ayşe’nin ise annesine sarılan kolları gözümüzün önünden gitmiyor. Bir daha da görememişler ne Meryem’i, ne de kızlarını.

Savaş ve kadın anlamı ne kadar zıt ve yan yana gelmeyesi iki kelime, iki anlam demeti, iki dünya…


Bu makale toplam 1245 kez görüntülenmiştir. Yayın Tarihi: 04.01.2016 23:56:49

 Sayfayı Yazdır
 YAZDIR


Bu Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.
    ANA SAYFA     Hakkımda     Çalışmalarım     ÜRÜNLERİM     FOTO ALBÜM    
Blog Yazılarım     BASIN - DUYURU     BANA ULAŞIN     İletişim Formu     VİDEO ALBÜM    

ADRES: Merkez/Ordu, Türkiye    TEL:     E-POSTA: destek@webmaster52.com

 Webmaster52 ( Yılmaz KAYA ) Facebook
Facebook
 Webmaster52 ( Yılmaz KAYA ) Twitter
Twitter
 Webmaster52 ( Yılmaz KAYA ) Google Plus
Google Plus
 Webmaster52 ( Yılmaz KAYA ) İnstagram
İnstagram
 Webmaster52 ( Yılmaz KAYA ) YouTube
YouTube
 Fusion Life
Fusion Life

Webmaster52 ( Yılmaz KAYA ) - Freelance Web Tasarım © 2009 - 2018    Her Hakkı Saklıdır.